четвер, 21 квітня 2022 р.

Як розгледіти депресію?

Депресія це порушення настрою, пригнічення фізичної, психічної активності та бажань. Депресія – поліморфна, тобто її симптоматика різноманітна: від головного болю до пасивності в поведінці. Симптоми також можуть змінюватися – тоді депресію важко розпізнати. Або бувають періоди, що людині кращає і симптоми тимчасово зникають

Депресія (великий депресивний розлад або клінічна депресія) – це поширений і серйозний розлад психічного здоров’я. Її симптоми впливають на те, як ви почуваєтесь, мислите, справляєтесь із щоденними справами, спите, їсте, працюєте. Щоби діагностувати депресію, симптоми мають бути присутні щонайменше два тижні.

Депресія це хвороба, яка може виникнути у кожного. Це не те ж саме, що поганий настрій. Вона не є ознакою слабкості людини або станом, який можна подолати силою волі або бажанням. Люди, які страждають депресією, не можуть просто “взяти себе в руки” і одужати.

Депресія – захворювання, яке супроводжується втратою здатності радіти тому, що відбувається, порушеннями мислення (песимістичними судженнями, зниженням самооцінки) і руховою загальмованістю.

СИМПТОМИ ДЕПРЕСІЇ:

– Знижений настрій, який триває більше двох тижнів і не залежить від зовнішніх обставин

– Зниження або втрата здатності отримувати задоволення, втрата мотивації до діяльності

– Підвищена стомлюваність, занепад сил, які тривають більше двох тижнів

– Почуття провини, страху, тривоги, власної непотрібності

– Порушення сну (безсоння або гіперсомнія – патологічна сонливість)

– Зниження або підвищення апетиту, втрата ваги

– Негативні переконання щодо себе або відносин з оточуючими

– Втрата уваги – зниження здатності до концентрації

– Суїцидальні думки.





    Депресія завдає удар по психіці підлітка набагато частіше, ніж думає більшість людей. Статистичні дані говорять про те, що тільки в 1 з 5 випадків депресії підлітки отримують допомогу.

    Часто навіть уважні батьки не помічають симптомів депресії у своїх дітей, бо велика частина її проявів трактуються як "такий вік", "лінощі", " поганий характер"...

            А підлітки здебільшого не повідомляють дорослим про свої проблеми, коли справа стосується емоційних порушень, бо вже можуть мати досвід знецінення та нотацій від близьких людей:

- "Та які в твоєму віці можуть бути проблеми?";

- "Це все через твій той інтернет";

- "Це тебе ще життя не копало!"... 

Коли звертатися по допомогу до фахівця?

    Батькам необхідно уважно та серйозно поставитися до стану підлітка, якщо у нього спостерігаються:

- соціальна ізоляція, відсутність контакту з однолітками, однокласниками;

- втома і млявість; - безсоння або надмірна кількість сну; - недостатня увага до особистої гігієни і зовнішнього вигляду, - різкі зміни апетиту і ваги; - вживання алкоголю або наркотиків; - занепокоєння та нездатність всидіти на місці або не рухатися; - уповільнення мислення та мовлення, - часті скарги на незрозумілі болі в різних частинах тіла.

            Різкі зміни по декільком із вище перерахованих ознак - є причиною для звернення до психолога. Консультація з фахівцем бажана при ранніх ознаках та проявах депресії, оскільки це покращує прогноз та полегшує вихід з цього стану. У разі потреби психолог може рекомендувати звернутися  до психіатра.


Що робити батькам і вчителям, якщо помітили симптоми. 

Відповідь одна:  бажано вести дитину до дитячого психіатра, навіть не до психолога. А він вирішуватиме, чи це депресія, наскільки складна, як треба приймати ліки в разі чого і як часто мають відбуватися візити.

Єдине, чим батьки та вчителі, окрім допомоги психіатра, можуть допомогти дитині, – це підтримати її. Вона має відчувати, що її в будь-який момент можуть захистити дорослі. Точно не можна докоряти, змушувати щось робити, підтримувати більшість, яка цькує дитину.

Чи можна знизити ризик появи депресії у підлітка?

    Знизити ризик підліткової депресії може допомогти довірче відверте спілкування батьків і підлітків:

- добре, якщо підліток знає, що його/її вислухають без критики і засудження та добре, коли дорослі показують свою готовність слухати і розуміти. Це та основа, на якій можна будувати "здорові" відносини.

    Підлітку треба, щоб батьки його вислухали, але не давали порад, поки він сам не попросить їх про це.

            Батькам треба прийняти і зрозуміти: підліток зовсім не повинен обов'язково слідувати порадам старших. Він може і робить свій Вибір.

    Завдяки популяризації знань про депресію, ставлення близьких і друзів до людей, які страждають від депресії стає щоразу тепліше і лояльніше. Однак існує ціла когорта людей, депресія в яких дуже часто проходить непоміченою, залишаючи "негативний слід" на все подальше життя... Це підлітки…

            Тому батькам бажано  щодня виділяти конкретний проміжок часу для спілкування з дітьми - це дуже важливо!

Не залишайтеся на одинці зі своєю проблемою!

Використовувалися матеріали сайту: https://foundationdv.com/ua/articles/Pidlitkova-depresiya


Немає коментарів:

Дописати коментар