середа, 12 січня 2022 р.

 Як вберегтися від ВІЛ.

Україна займає одне з перших місць у Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції.  Україна за темпами росту захворювання наздоганяє навіть Африку. СНІД, або синдром набутого імунодефіциту, є кінцевою стадією ВІЛ-інфекції, при якій організм людини втрачає опірність. Збудником хвороби є вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ), який знищує імунну систему, спричинює розвиток злоякісних пухлин та інших уражень.

Симптоми

При зараженні ВІЛ більшість людей не відчувають ніякого дискомфорту. Іноді через кілька тижнів після зараження розвивається стан, схожий на грип (підвищення температури, висипання на шкірі, збільшення лімфатичних вузлів, пронос).

Протягом довгих років після інфікування людина може відчувати себе здоровою. Цей період називається прихованою (латентною) стадією захворювання, коли імунна система намагається знешкодити хвороботворний збудник та знищити його за допомогою спеціальних білих клітин крові (CD4+ лімфоцити) та специфічних антитіл.

При відсутності своєчасно розпочатої противірусної терапії ВІЛ поступово руйнує імунну систему, знижується опірність організму до інфекцій. У певний момент опірність організму стає настільки низькою, що у людини можуть виникати ті чи інші інфекційні хвороби, котрі раніше ніколи не з’являлися . Ці хвороби називаються «опортуністичними».

Опортуністичні інфекції при ВІЛ  викликані різноманітними вірусами, бактеріями або найпростішими. Вони включають в себе герпес, кандидоз, вірус папіломи людини, малярію, лімфому, саркому Капоші, пневмоцистну пневмонію, токсоплазмоз, цитомегаловірус, туберкульоз.

Останньою стадією ВІЛ-інфекції є синдром набутого імунодефіциту (СНІД), який, за відсутності лікування, у деяких людей може виникнути через багато років. Для СНІДу характерно розвиток деяких видів раку, опортуністичних інфекцій або інших важких клінічних проявів хронічного характеру.
Інфікування людини ВІЛ відбувається при попаданні біологічних рідин, що містять ВІЛ в максимальній концентрації, в кровотік або на слизову оболонку.

 

Які основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції?

  • через кров або предмети, які забруднені кров’ю (при використанні нестерильного інструментарію під час нанесення татуювань; при проведенні косметичних, манікюрних і педікюрних процедур, пірсингу);
  • статевий шлях  (як при гомо-, так і гетеросексуальних статевих контактах). Випадкові статеві зв’язки (близько 80% людей, які  живуть з ВІЛ, заразилися саме при незахищеному сексі);
  • ін’єкційний шлях (внутрішньовенне введення наркотиків) – при використанні загального посуду, голок або шприців при введенні наркотичних речовин;
  • від матері до дитини, під час годування груддю  (під час вагітності, під час пологів і при грудному вигодовуванні).
  • при медичних інвазивних втручаннях в лікувально-профілактичних установах (інфікування ВІЛ може відбутися при переливанні крові, її компонентів, пересадці органів і тканин, використанні донорської сперми, донорського грудного молока від ВІЛ-інфікованого донора, а також через медичний інструментарій для парентеральних втручаннях, вироби  медичного призначення, які контаміновані ВІЛ і не пройшли обробку відповідно до вимог нормативних документів).

Яким способом заразитися ВІЛ 

неможливо?

  • через рукостискання;
  • обійми;
  • кашель або чхання;
  •  поцілунках (без пошкодження слизової губ партнера);
  • при використанні загального телефону;
  • при відвідинах хворого в лікарні;
  • через укусах тварин або комах;
  • при користуванні загальним туалетом, ванною;
  • при купанні в басейні, лазні або ванні;
  • через білизну і одяг;
  • через їжу і столовий посуд при сумісному мешканні;
  • через дверні ручки, поручні і поручні в громадському транспорті.


Що робити, 

щоб уникнути інфікування ВІЛ?

  • уникати випадкових статевих зв'язків;
  • утримуватись від вживання наркотичних речовин
    якщо людина є споживачем ін’єкційних наркотиків, для введення наркотичних речовин використовувати індивідуальні шприци, голки, а доцільніше відмовитись від внутрішньовенного вживання наркотичних речовин замінивши їх на таблетовані препарати для замісної терапії. Замісна підтримуюча терапія видається лікарями наркологами.
  • не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);
  • для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;
  • для ВІЛ-позитивної матері, щоб попередити інфікування дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.

 

Як і де можна виявити ВІЛ?

    Вчасне виявлення ВІЛ-інфекції в організмі людини вже не звучить як вирок. Сьогодні в Україні є доступне специфічне лікування ВІЛ-інфекції, що якісно покращує та продовжує життя інфікованої людини. Можна пройти  тестування у лікарні. Воно дозволяє виявити вірус в організмі вже через 3 місяці з моменту інфікування. 

Амбулаторно-поліклінічне відділення  з надання меддопомоги ВІЛ/СНІД хворим

Контакти: м. Краматорськ, вул. Дніпровська 14 ( 3 корпус). Телефони відділення: (06264) 6-90-62; (+38) 050-24-36-371. Email: kramatorskaids@gmail.com. 

Графік роботи: Понеділок – п’ятниця з 8.00 до 15.15

Перелік медичних послуг амбулаторно-поліклінічного відділення з надання меддопомоги ВІЛ/СНІД хворим:

1.Консультація лікаря.

2.Обстеження на АТ до ВІЛ мешканців міста.

3.Диспансеризація та лікування ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД. 

Благодійна організація «Благодійний фонд «Клуб «Світанок». Допомога ВІЛ-позитивним людям та наркозалежним.

Контакти: вул. Магнітогорська 9, офіс 6. м. Краматорськ, Донецька область, Україна,  84333. Телефон: +38 (050) 254-29-31.   E–mail: svitanok_m@ukr.net


Національна лінія Телефону Довіри з проблем ВІЛ/СНІД 

8 800 500 45 10

 

Як уникнути зараження ВІЛ. Прості правила.


ВІЛ-інфекція майже завжди є наслідком певних вчинків і поведінки. Досить дотримуватися простих правил, щоб убезпечити себе від потрапляння вірусу.

Для профілактики ВІЛ важливі деякі психологічний моменти. Зокрема, розуміння того, що будь-який життєвий вчинок — це ваш особистий вибір, але разом зі свободою вибору ви отримуєте також відповідальність за нього.

        Вірність коханій людині. Для того щоб не захворіти ВІЛ, потрібно уникати статевих контактів з партнерами, які можуть бути інфіковані. В першу чергу важливо уникати випадкових статевих зв’язків — ймовірність заразитися ВІЛ тут вкрай висока, адже перевірити ВІЛ-статус у малознайомого партнера неможливо. Тому профілактика ВІЛ повинна починатися з упорядкування відносин з протилежною статтю в цілому.

Зрозуміло, краще заводити тільки серйозні відносини, засновані на взаємній довірі і повазі, адже це корисно не тільки з моральної, а й з медичної точки зору. Важливо дотримуватися вірність своєму партнерові і не заводити зв’язків на стороні — це також захищає від ВІЛ.

        Обстежимося разом. Якщо ви плануєте серйозні стосунки, і статевий акт стає не миттєвою задоволенням, а виразом ваших почуттів, бажано заздалегідь переконатися, що ваш партнер не заражена ВІЛ. Як це можна дізнатися?

Найкраще якщо партнери, які збираються вступити в інтимні стосунки, удвох обстежуються на ВІЛ, наприклад, в кабінеті анонімного тестування — це дозволить уникнути непорозумінь і неприємних сюрпризів надалі . У рідкісних випадках люди можуть сказати неправду щодо свого ВІЛ статусу.

        Відмова від наркотиків. З метою захисту від ВІЛ потрібно уникати вживання наркотичних і психоактивних засобів, а також великої кількості алкоголю. Вживання ін’єкційних наркотиків безпосередньо веде до ВІЛ — в вашу кров може потрапити кров ВІЛ-позитивної людини, причому ризик зараження буде вкрай високим!

Неін’єкційних наркотики, психоактивні речовини і великі дози алкоголю сприяють зараженню ВІЛ непрямим шляхом — ти втрачаєш контроль над своєю поведінкою і можеш вступити в випадковий статевий зв’язок з ВІЛ-інфікованим партнером.

        Правильні ін’єкції. Якщо ви самостійно змушені робити собі ін’єкції — наприклад, за медичними показаннями, при цукровому діабеті, інших захворюваннях — потрібно використовувати тільки стерильні інструменти (голки, шприци) і строго не допускати їх використання іншими людьми.

        Тільки стерильні маніпуляції. Щоб не захворіти ВІЛ, слід виконувати медичні та косметологічні маніпуляції тільки в перевірених місцях — скажімо, якщо ви збираєтеся зробити татуювання або пірсинг, краще вибирати косметичні кабінети в складі ліцензованих медичних установ або клінік, і ні в якому разі не робити цього на дому, або в підозрілих приватних кабінетах.

        Контакт з кров’ю. Якщо ви в силу обставин, або за службовим обов’язком змушені контактувати з кров’ю або біологічними рідинами іншої людини, потрібно обов’язково використовувати латексні рукавички, і потім добре обробляти руки миючими засобами.

        Особиста гігієна. Важливо дотримуватися правил особистої гігієни — користуватися тільки своєю зубною щіткою і бритвою, або новими, і не дозволяти користуватися ними іншим людям. Хоча шлях передачі ВІЛ цим шляхом практично не зустрічається, краще убезпечити себе і з цього боку.

Використаний матеріал з сайтів:

https://healthcenter.od.ua/vil/symptomy-ta-shlyahy-peredachi/

https://novograd.city/cards/1243/yak-ne-zarazitisya-vil-infekcieyu-poradi-fahivcya

https://snid.med.zp.ua/yak-uniknuti-zarazhennya-vil/

 


Немає коментарів:

Дописати коментар