Профорієнтація школярів.
Шановні учні!
Вибір професії — один з головних життєвих виборів,
який здійснює людина в юному віці.
«Якщо людина не знає, до якої гавані вона прямує
для неї жоден вітер не буде попутним». (Сенека).
Вже скоро позаду залишаться роки навчання. І вам потрібно буде приймати самостійні рішення. Вибір професії – є одним із найважливіших, оскільки від нього залежить ваше майбутнє. Звичайно готових рецептів вам ніхто не дасть, оскільки їх просто не існує. Кожна людина сама обирає свій шлях. Але певні поради та рекомендації можуть стати вам у нагоді. Фахівці з профорієнтації встановили, що правильним може бути тільки усвідомлений вибір професії.
«Формула професійного самовизначення»
Для прийняття правильного рішення при виборі професії тобі необхідно враховувати ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці. Для цього існує так звана «формула вибору професії», яка в загальному вигляді показує первинний алгоритм прийняття оптимального рішення в поєднанні наступних компонентів: «хочу» - «можу» - «треба».
«Хочу» – намагання особистості, тобто інтереси, нахили, мотиви, плани, професійні наміри. Це те заняття, яке ви робите з інтересом, з бажанням, за власною ініціативою (як у школі, так і в позаурочний час). Якщо вибрана справа подобається, то ви охоче будете працювати, підвищувати свою кваліфікацію, користуватися авторитетом, і в результаті, більше зароблятимете.
«Можу» – можливості особистості, тобто стан здоров’я, наявний досвід (знання, вміння, навички), психофізіологічні якості, здібності до різних видів діяльності. Наприклад, в якихось справах ви більш успішні, довго можете займатися цією справою не втомлюючись, а в інших, навпаки, швидко починаєте нервувати, сердитись, у вас нічого не виходить.
«Треба» – потреби суспільства, тобто ваші уявлення про обов’язок, моральні установки, ціннісні орієнтації, знання світу професій і про перспективні спеціальності, які користуються попитом на ринку праці, і вірогідність працевлаштування за обраною професією. Слід врахувати, що отримання статусу безробітного – невиграшний початок трудової кар’єри. Тому вибираючи професію потрібно узгодити свій вибір з потребами суспільства в кадрах, кон’юнктурою ринку праці.
Усвідомлений
вибір - це такий
вибір, при якому людина враховує і особисті устремління (хочу), і свої
можливості (можу), і потреби суспільства в цей професії саме в даний момент
(треба).
Помилки
при виборі професії
1. Ставлення до вибору професії як до незмінної.
2. Існуючі думки про престижність професії.
3. Вибір професії під впливом товаришів (за компанію, щоб не відстати).
4. Перенесення ставлення до людини-представника тієї або іншої професії
на саму професію.
5. Захоплення тільки зовнішньою або якою-небудь частковою стороною
професії.
6. Ототожнення шкільного навчального предмета із професією або погане
розрізнення цих понять.
7. Застарілі уявлення про
характер праці в сфері матеріального виробництва.
8. Невміння / небажання розбиратися у своїх особистісних якостях
(нахилах, здібностях).
9. Незнання/ недооцінка своїх фізичних особливостей, недоліків,
істотних при виборі професії.
10. Незнання основних дій, операцій та їхнього порядку при розв'язку, обмірковуванні завдання
при виборі професії.
Тести для визначення здібностей, нахилів, які стануть в пригоді при виборі майбутньої професії:
1. ТЕСТИ ЗА ПРОФЕСІЯМИ ОНЛАЙН:
2. ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ПРОЕКТ З ПРОФОРІЄНТАЦІЇ ТА ПОБУДОВИ КАР,ЄРИ «ОБЕРИ ПРОФЕСІЮ СВОЄЇ МРІЇ» (hryoutest.in.ua)
Сайт де ви зможете пройти діагностику зареєструвавшись та дізнатись про найперспективніші професії в Україні та світі тощо. І все це в цікавих форматах - відео та мультимедійних SCORM-курсах. Тут є курс для учнів для батьків, рекомендації як підготовити резюме. Уроки з профорієнтації. Онлайн-тестування з профорієнтації ресурс доступу: http://hryoutest.in.ua/courses/diznaysya-pro-trendi
3. ПЛАТФОРМА ДЕРЖАВНОЇ
СЛУЖБИ ЗАЙНЯТОСТІ З ПРОФОРІЄНТАЦІЇ ТА РОЗВИТКУ КАР'ЄРИ.
Платформа створена з метою надання послуг з профорієнтації у дистанційному режимі. Зареєстрованому користувачу надається можливість безкоштовно отримати послуги з профорієнтації у онлайн форматі без відвідування центру зайнятості та зробити власну профорієнтацію. Після реєстрації та проходження тестів, кожен учасник отримує розгорнуті інтерпретації в особистий кабінет http://profi.dcz.gov.ua/tests/
4. ПРОЄКТ «ПРОФОРІЄНТАТОР
УКРАЇНА».
«ПРОФОРІЄНТАТОР-UA» орієнтований на роботу з підлітками 13 - 18 років та їх батьками, що розглядають питання про подальше навчання та вибір майбутньої професії. Вчасний та комплексний підхід до профорієнтаційної роботи у школі, дозволяє запобігти наслідкам неправильного вибору: https://proforientator.com.ua/ua/o-proekte-profrientator-ukraina-sertifikati-i-patenti?fbclid=IwAR0ROswlKE00gRrjkyQP9Vz8dQW0UQJPPnGyw-VVNQOWJwnBLUuoSPUwtCY
Бажаємо Вам, щоб кожен з вас
в житті
знайшов свій шлях та ключі від щасливого майбутнього!»
Немає коментарів:
Дописати коментар