середа, 20 листопада 2024 р.

 

20 листопада - Всесвітній день дитини


    Всесвітній день дитини — це нагадування про те, наскільки важливим є наше ставлення до наймолодших членів суспільства. Турбота, любов і увага створюють основу для щасливого дитинства та гармонійного розвитку.







середа, 9 жовтня 2024 р.

Психолог нагадує про "Скриньку довіри"

Дорогі діти, вчителі, батьки!

       


У кожної людини в житті рано чи пізно можуть виникати труднощі. Такі моменти складно переживати і дорослим і дітям.

Саме для допомоги таким людям в нашій школі працює психолог Яновська Вікторія Миколаївна, до якої ви можете звернутися особисто.

 

Іноді людині може не вистачати сміливості чи рішучості звернутися до інших за допомогою, підтримкою. У школі  для Вас створена електронна «СКРИНЬКА ДОВІРИ»  з метою збереження психологічного здоров'я учасників освітнього процесу та створення безпечного освітнього середовища в навчальному закладі.

Надсилайте свої листи з проблемними питаннями, що хвилюють Вас, на адресу електронної пошти «Скринька довіри»:psychologbox@ukr.net

Якщо у Вас виникають проблеми у взаємодії з іншими людьми, обтяжують психологічні проблеми особистого характеру, відчуваєте небезпеку в здійснення над Вами сімейного, психологічного насильства або булінгу, Ви маєте можливість звернутися за фаховою допомогою до психологічної служби школи.

Ви маєте право залишити анонімне повідомлення. Можете не турбуватися щодо приватності, ні адміністрація закладу, ні адміністратори сайту не мають можливості читати такі листи. Гарантуємо Вам повну конфіденційність та чекаємо на вас , щоб вислухати, допомогти, підтримати.

З повагою, психологічна служба.

ДЯКУЄМО ЗА ДОВІРУ!

 

 

Що таке ментальне здоров’я?

 Пропонуємо вашій увазі пам’ятку.



 Батькам про ментальне здоровя дитини. 



 Всесвітній день ментального здоров’я

    Всесвітній день
 психічного здоров'я 
(World Mental Health Day)    або   День ментального здоров'я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. 
    Це  ідеальний привід нагадати, що піклування про себе та про своє ментальне здоров`я - найважливіший крок на шляху до відчуття щастя.

    В сьогоднішній час ментальне здоров’я українців так само важливе як й фізичне. За ініціативою Першої Леді Олени Зеленської  створена Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?». 
    
    Програми про те, як подолати стрес та негативні емоції під час війни, як знаходити сили для психологічного відновлення, як не забувати дбати про своє ментальне здоров’я та допомагати близьким.

 Кроки для підтримки свого ментального здоров’я:

➢Будьте добрими до себе, бо Ви у себе найцінніші.

➢Ставтеся з розумінням до власних помилок і вірте у свої здібності.

➢Фокус уваги на здоровий спосіб життя: збалансоване харчування, фізичну активність, достатній сон та відпочинок - це елементарні речі, але надзвичайно важливі.

➢Вчіться контролювати своє мислення, щоб не занурюватися в катастрофічні сценарії, розвивайте свій емоційний інтелект.

➢Фокусуйтесь на тому, що можете контролювати, Ваша енергія має бути спрямована на ті речі, які піддаються Вашому впливу.

➢Прийміть те, що не можна змінити, адже толерантність до невизначеності допоможе вам прийняти життєві обставини та рухатися далі.

➢Не всі дні повинні бути продуктивними. Ви маєте право на спокій і відпочинок без почуття провини.

➢Знайдіть свій сенс у труднощах – бо це можливості для зростання та розвитку. Шукайте в них цінні уроки для себе.

➢Звертайте увагу на свій позитивний досвід. Не забувайте про добрі моменти, які траплялися у вашому житті, та цінуйте їх.

➢Знайдіть те, що надихає та наповнює вас енергією. Шукайте ресурс у собі та навколо, що оточує Вас.

➢Фокусуйтесь на маленьких змінах і пам'ятайте, що  вони приводять до великих результатів. Встановлюйте цілі та дійте маленькими, але впевненими кроками наближайтеся до своїх мрій.

➢Турбота і співчуття до себе - це не розкіш, а необхідність.

➢Піклуйтеся про себе так, як би Ви піклувалися про найдорожчу людину, яку Ви любите!

Використовувався матеріал з сайту: https://ua.meest.com/news/novini-kompanii/mentalne-zdorova-sila-v-turboti-pro-sebe



субота, 28 вересня 2024 р.

 Важливо знати і враховувати!







 


Матеріали надано з простору інтернету.


 

Вересень – місяць запобігання суїциду.   

Як розпізнати ознаки самогубства в близької людини 

Його ознаки не завжди можна розпізнати, проте знати, як підтримати близьку людину, яка переживає біль, напругу, знесилення чи відчай, дуже важливо.  Кожен випадок самогубства — це трагедія.

Батькам слід звернути особливу увагу на наявність наступних факторів ризику, що можуть стати причиною дитячого і підліткового  суїциду:

1.    Проблеми в спілкуванні з близькими родичами чи друзями.

2.    Психічні розлади. Розмови про суїцид.

3.    Шкільні проблеми (низька успішність, велике навантаження, тиск вимог навчального процесу, конфлікти з учителями).

4.    Проблеми, пов’язані з уживанням алкоголю та нар­котиків, таблеток.

5.     Занижена самооцінка. Надмірна самокритика і переживання з приводу своєї поразки.

6.    Соціальна ізоляція.  Нехтування зовнішнім виглядом, розсіяність.

7.    Депресія (агресія,нудьга,втома,фокусування на дрібницях, прогули занять ,емоційність.

8.    Афекти (афекти руйнівні для підлітка; суїцидальні погрози, висловлені в афекті, як правило, здійснюються і мають важкі наслідки).

9.    Сімейні проблеми (нерозуміння з боку батьків, байдужість, часті покарання, надмірні очікування з боку батьків, фізичне чи сексуальне насилля в сім’ї, зростаюча кількість неповних сімей, виїзди батьків на роботу за кордон).

10. Також має насторожити така  поведінка як: захоплення кумирами які вчинили самогубство, наведення особливого порядку у своїй кімнаті, роздарювання важливих речей.

 

Поради батькам:

Якщо ви хвилюєтеся, що ваша дитина думає про самогубство, спробуйте обережно поговорити з нею.

Під час розмови врахуйте наступне:

1.    Розпочинайте розмову обережно. Наприклад, ви можете сказати: «Я помітила, що зараз ти виглядаєш дуже розгубленою, чи щось трапилось?». Але в якийсь момент під час розмови дуже важливо поставити пряме запитання про те, чи думає дитина про самогубство.

2.    Використовуйте чіткі та прямі слова. Коли ви запитуєте про суїцидальні думки, використовуйте чіткі слова, такі як «самогубство», «покінчити з життям» або «покінчити життя самогубством». Наприклад: «Хотіла запитати, чи усе настільки погано, що у тебе виникають думки про самогубство?» Використання прямих слів дає їм зрозуміти, що ви хочете, щоб вони розповіли вам про це, і що з вами безпечно спілкуватися.

3.    Потренуйтеся вимовляти слова заздалегідь. Можливо, вам буде корисно потренуватися вимовляти слова, які ви збираєтеся використовувати, перш ніж говорити з дитиною. Це може допомогти почуватися впевненіше під час розмови.

Якщо у вашої дитини є суїцидальні думки, зробіть наступні кроки:

1.    Залишайтеся зі своєю дитиною або попросіть когось іншого залишитися з нею. Не залишайте дитину одну.

2.    Приберіть усе, що може завдати шкоди, як-от гострі предмети, мотузки, бритви, медикаменти тощо.

3.    Скажіть дитині, що вам небайдуже і ви хочете допомогти.

4.    Якнайшвидше зверніться за професійною допомогою.

5.    Якщо ви вважаєте, що вашій дитині загрожує безпосередня небезпека самогубства, зателефонуйте за номером 103 або відвезіть дитину до відділення невідкладної допомоги.

6.    Коли ви розумієте, що втрачаєте контроль над ситуацією звертайтеся за допомогою до фахівців (шкільних психологів,  психологів центрів, соціальних працівників чи педагогів).

 

В Україні працює декілька гарячих ліній, куди можна звернутися анонімно і конфіденційно: національна цілодобова «гаряча лінія» з попередження суїцидів та психологічної підтримки Lifeline Ukraine за номером 7333.

Цілодобова «гаряча лінія» від Українського ветеранського фонду за номером 0–800 – 332 -029

Всеукраїнський телефон довіри за номером 0–800–501–701, а також  «Телефон довіри» Центру медико-психологічної допомоги та профілактики кризових станів за номерами телефонів 044 456 17 02 та 044 456 17 25. 

Фахівці готові Вам  надати консультацію та підтримку у складний момент.

Крім того, діє Всеукраїнська програма ментального здоров'я  «Ти як?» , за посиланням: 

https://phc.org.ua/news/startuvala-vseukrainska-programa-mentalnogo-zdorovya-ti-yak-instrumenti-dlya-samodopomogi-ta

Використовувався матеріал з сайтів: 

1) http://novschooln1.kl.com.ua/10-veresnya-vsesvitnij-den-zapobigannya-suyitsydu

 2)  https://life.pravda.com.ua/society/2021/02/22/244014/; 3)https://k-s.org.ua/resources/blog/yak-batkam-govoryty-pro-suyitsydalni-dumky-z-svoyimy-ditmy/

 Пам’ятку підготувала практичний психолог Яновська Вікторія.

















 Діти-квадробери

    Підростаюче покоління зацікавилося новою субкультурою. Як виникли квадробери – звідки пішла молодіжна течія, хто такі квадробери. Пропонуємо Вам дізнатися про них.



Що про нове захоплення дітей потрібно знати батькам. 

Підростаюче покоління в масках з мордами тварин і накладними хвостами, що пересувається на четвереньках, використовуючи тематичний реквізит. Тепер їх можна побачити не тільки в роликах з інтернету, а й на вулицях українських міст.

Квадробіка («квадро» — чотири + «аеробіка) — трендовий виток субкультури, що поєднує фізичну активність та імітацію рухів і звуків свійських і диких тварин. Основне у квадробіці — пересування на чотирьох кінцівках та виконання трюків — стрибки через перешкоди, швидкий біг.

Квадробічний рух започаткував японський спринтер Кенічі Іто. Він з дитинства потерпав від булінгу однолітків, які дражнили його «мавпенятком». Але вирішив не боротися проти прізвиська, а навпаки —підіграти цьому образу й зробити його своєю перевагою. У 2008 році він  легітимізував своє захоплення. І зафіксував його у Книзі рекордів Гіннеса. Подолавши стометрівку на чотирьох всього за 18,58 секунди.

Чи небезпечні квадробери в Україні – про що потрібно знати батькам.

Таке захоплення може призвести до психічних розладів, але для цього потрібен фундамент:

  • üвисокий рівень тривоги;
  • üсхильність до депресії;
  • üпотужний стрес у житті.

Якщо в дитини щасливе життя, а квадробіка – одне із захоплень – з нею абсолютно нічого не буде. Зараз вона просто грає з друзями, бо їй весело, цікаво, це спосіб самовираження, і є такий тренд, але з часом вона зрозуміє, що їй це не потрібно. Такий сценарій реальний, якщо в дитини здоровий психологічний імунітет, здорова психіка.

Якщо дитина через поведінку батьків не отримала здорову самоідентифікацію, та має викривлений психологічний імунітет, можуть початися проблеми. Такі діти не до кінця знають, коли треба зупинитися. Вони можуть перебувати в апатичному стані та вважати себе ізгоями. Також можливі симптоми невротичного циклу, а невроз працює за принципом «я притягую ще більше, щоб виправдати свої очікування».

На що варто звернути увагу батькам:

- скільки часу дитина живе у ролі тварини та яка частина життя для неї відведена?

Якщо у сина чи доньки з'явилося це хобі, але зникла активність в інших сферах життя, – то це «тривожний дзвінок».

- чи зберігає дитина здоровий глузд поза хобі?

 Якщо так, то, найімовірніше, у неї відбуваються процеси самоаналізу, який рано чи пізно виведе дитину на новий шлях, де юний квадробер отримає якийсь результат і змінить свої погляди.

- чи була дитина щасливою до нового захоплення?

Якщо ж дитина закрилася в собі, і все її життя – це квадроберінг, то на це вже 100% варто звернути увагу, навіть якщо вона не ідентифікує себе як тварину. Якщо дитина була нещасливою ще до цього хобі, тоді очевидно, що треба щось змінювати в родині.

Рекомендуємо:

  • -       бути поруч з дитиною
  • -       намагатися зрозуміти, а не висміювати та засуджувати

Має відбутися психологічний процес зменшення цінності квадроберінгу. Зменшити цінність хобі можна шляхом налагодження стосунків між дитиною та батьками. Квадробіка має ставати не єдиним способом життя, а додатковим захопленням, чимось цікавим, але не супер цінним.

Дитячі психологи зазначають, що захоплення квадробікою може бути наслідком нестачі уваги з боку батьків чи труднощів у спілкуванні з однолітками.

Більше спілкуйтеся з дитиною, цікавитися її життям та допомагайте вирішувати її дитячі, але такі серйозні для неї проблеми. І одного разу гавкати і ходити в котячій масці їй стане нецікаво і ні до чого.

Використовувався матеріал з сайту: https://zakarpattya24.com/kvadrobery-teriantropy-ta-furri-sut-i-pryhovani-nebezpeky-novoyi-subkultury/?fbclid=IwY2xjawFjy39leHRuA2FlbQIxMQABHfp265xx7Cd5Gfa26pUNWTa1B5uHoBjCBp8Y7rtDnE2WbMxbeGfyvWDErQ_aem_uDT9Gt5u8u4xMr1voutGIQ

Матеріал підготувала психолог  Яновська В.М.


понеділок, 27 травня 2024 р.

 Поради учням для подолання кібербулінгу.



 

Небезпека яка чатує в інтернеті і несе загрозу дітям.

У період карантину підлітки почали проводити на 80% більше часу онлайн, а це натомість призвело до збільшення кількості випадків булінгу з використанням інформаційно-комунікаційних технологій та сексуальної експлуатації дітей в інтернеті.

Кібербулінг – це один із різновидів булінгу (цькування), що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням сучасних електронних технологій: Інтернету (електронної пошти, форумів, чатів, ICQ) та інших засобів електронної техніки – мобільних телефонів чи інших ґаджетів.

 






Корисні посилання щодо допомоги у разі кібербулінгу

  • Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді за номерами: 0 800 500 225 або 116 111
  • Поліція (кіберполіція) за номером 102 (повідомити про кібербулінг)
  • Чат-бот Stop Sexting (якщо шантажують в Інтернеті і вимагають контент сексуального характеру)
  • Youtube.com/Stop Sexting Ukraine
  • Інтернет-платформа «Бийся як дівчина» (https://www.instagram.com/flg_ua/)
  • Організація ЮрФем (доступна та якісна правова допомога в Україні) (http://jurfem.com.ua/en/home-page-2/)
  • Організація Teenergizer – консультації за принципом «рівний-рівному» або з психологом безкоштовно і конфіденційно (https://teenergizer.org/consultations)
  • Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті: 15 45 (далі обрати «3»)